
Skrybowie i iluminatorzy – tworzymy manuskrypt,
czyli sztuka pięknego pisma dla najmłodszych
To niezwykłe, że człowiek zaczął pisać. Jak do tego doszło, że potrafimy przekazywać swoje myśli przy pomocy liter, zaklinać znaczenia i emocje pod postacią esów i floresów, łuków i kropek, linii i kół – tworzących litery? Jak wyglądały pierwsze litery, a jak to się stało, że litery właśnie tak wyglądają, jak widzimy je na co dzień? Po co piszemy, po co tworzymy książki?
Na te wszystkie pytania będziemy szukać odpowiedzi wraz z grupą dzieci w początkowej części cyklu spotkań. Wysłuchując opowieści, wykonując różne zdania w formie zabaw czy oglądając specjalnie wybrane i przygotowane artefakty (egipski papirus, zaostrzone gęsie pióro, oryginalne wydania starodrukowe z XVI, XVII i XVIII wieku) dzieci będą miały okazję przyjrzeć się hieroglificznym źródłom pisma, poznać podstawy historii książki i zapoznać z najważniejszymi pojęciami z tej dziedziny (skryba, iluminator, manuskrypt, majuskuła, minuskuła, inicjał, miniatura, floratura, kałamarz, stalówka, obsadka itd.).
Po takim wstępie każdy uczestnik zostanie przyjęty do terminu w skryptorium –nasza grupa przekształci się w pracownię uczniów skryby by każdy spróbował swoich sił w przygotowaniu narzędzia pisarskiego (ptasie pióra, trzcinki, patyki, obsadka i stalówka) i stawianiu liter (w wybranym rodzaju średniowiecznego pisma książkowego: uncjała lub gotyk). Wszystko to zaś po to by wykonać jedną stronę ozdobnego tekstu w wybranym przez siebie piśmie oraz wybraną przez siebie metodą i wyzwolić się w ten sposób według prawa średniowiecznych gildii na Mistrza Pisarskiego (termin u skryby planowany jest na około 6 spotkań).
W drugiej części cyklu spotkań stworzymy gabinet iluminatora, opowiemy o jego roli w produkcji średniowiecznego manuskryptu i ćwiczyć się będziemy w sztuce iluminowania tekstu – przygotowując temperą jajeczną barwną miniaturę do tekstu innego uczestnika, zdobiąc ją szlagmetalem (sztucznym złotem) oraz tworząc inicjał.
Prace zostaną oprawione tak, by stworzyły manuskrypt pozajęciowy lub oprawimy je osobno i zaprezentujemy w formie otwartej wystawy.
Prowadząca: Zuzanna Wiśnicka-Tomalak
Terminy spotkań: poniedziałki 19:30-21:00